PCC a pożyczka

PCC a pożyczka

Nadszedł czas, aby powiedzieć o wpływie pożyczki na PCC. Na początek wyjaśnię co oznacza to PCC. Podejrzewam, że są osoby, dla których jest to tajemnica. PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych.

Czy można uniknąć tego podatku?

Najkrócej mówiąc, można uniknąć tego podatku. Nieco dokładniej mówiąc, można powiedzieć o szeregu wyjątków. Nie ma co ukrywać, że największą ilość osób interesuje to jak wygląda sytuacja w przypadku wzięcia pożyczki w banku bądź instytucji pozabankowej. Bez zbędnego przedłużania, informuję, że sytuacja jest korzystna. W tych przypadkach podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest wymagany. Co ważne, nie ma żadnego wyjątku od tej zasady.

Kiedy występuje podatek od czynności cywilnoprawnych?

Skoro powiedzieliśmy o braku podatku to teraz należy powiedzieć, kiedy możemy się go spodziewać. Podatek ten może się pojawić w przypadku pożyczania pieniędzy od rodziny bądź osoby niespokrewnionej. Skoro wiemy kiedy może dojść do wystąpienia tego podatku, należy zwrócić uwagę na procentową stawkę. Według prawa należy powiedzieć o 2 procentach podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania może być kwota lub wartość pożyczki. Jeżeli nie zapłacimy podatku to czeka nas bardzo dużo kara. Stawka rośnie dziesięciokrotnie czyli mówimy wtedy o 20 procentach podstawy opodatkowania. W razie zainteresowania szczegółowymi informacjami odsyłam do art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC od umowy pożyczki. Gwarantuję, że znajdą się tam odpowiedzi na wszystkie zadawane przez Was pytania.